Need For Speed:Most Wanted (podrobny Sprievodca!Cesky!)
Tuning
Mnozí hráči očekávali po Undergroundu 2 další stejnojmený díl nesoucí číslovku 3. Bylo však nad míru jasné, že se tak nestane, jelikož oddělení EA mající na starost Need for Speed by s dalším takovým titulem úspěchy neslavilo. Tuning tak je v NFS: Most Wanted od svého předchůdce značně ochuzen, a to například o neony, audio výbavu, nastavení světel a další "přebytečné" prvky, které by v závodech odehrávajících se za dne nenašly uplatnění. Již tedy žádné čtyři odlišné tuning shopy, vše se skloubilo do jednoho, ušetříte tedy mnoho najetých kilometrů po městě. Obchod se dělí na tři části: Parts, Performace a Visual. Vypisovat zde součástky je dozajista zbytečné, každý si o jednotlivých položkách udělá svou představu. Přikládáme jen trojici obrázků, jež znázorňují, jak vypadá sériové auto a tentýž vůz po Parts a vizuálním tuningu.
Závody
Níže popsané závody najdete v kariéře pod položkou Race Events, ale také ve volném módu Quick Race. Naproti Undergroundu 2 ubyl Drift, Street X a URL, naopak zde premiérově narazíme na Speed Trap, Tollbooth a také závod známý z prvotních dílů NFS - Lap Knockout.
Circuit - Jedná se o prachobyčejný (a většinou bohužel nudný) okruhový závod, jede se na dvě nebo tři kola většinou se třemi protivníky. Úkolem je dojet do cíle jako první.
Sprint - Dlouhá trať z bodu X do bodu Y, často s mnohými náročnými zatáčkami; vyhrává nejrychlejší.
Drag - Podstata dragu spočívá ve správném zařazení v pravý moment (automatická převodovka zde není povolena). Bez výjimky se jede na dálnici za plného silničního provozu, dávejte si proto pozor na protijedoucí vozidla, často křížící vaši cestu. Trať je poměrně krátká, jestliže uděláte byť jen sebemenší chybu, můžete jet znovu. Vhodně využijte nitro a speedbreaker, pozor si však dejte na jeho zpomalování v zatáčkách.
Lap Knockout - Druhý typ okruhového závodu, kde je počet kol vždy pevně daný, taktéž i tři závodníci. Poslední v daném kole vypadává, ke konci se tedy utkají dva hráči o vítezství. Často velmi náročný závod.
Tollbooth - Jedná se o závod jednotlivce s časem. V zadaném limitu objeďte všechny kontrolní stanice, které jsou rozesety po celé trati (z bodu X do bodu Y). Jestliže dorazíte ke stanici dříve, zbylý čas se vám připočte k dalšímu limitu. Vyhněte se používání speedbreakeru a kolizím s dopravou.
Speed Trap - Podél trati jsou umístěny radary, kolem nichž musíte prosvištět co nejvyšší rychlostí. Hodnoty se následně sčítají a hráč s vyšším skórem vyhrává. Nemusíte dojet na prvním místě, o to se vám pak ale snižuje výsledná hodnota, v případě, že je soupeř v cíli a vy na trati. Nitrem neplýtvejte na startu, použijte ho až na rovinku před radarem.
Milníky
Milníky jsou v NFS: Most Wanted novinkou, proto si pojďme říct, oč vlastně jde. Jedná se o speciální druh úkolů, kterých musíte v kariéře splnit určité množství pro postup na další místo v žebříčku (Milestones Events). Vyvolat je můžete při projížďce městem vyprovokováním policie nebo jednodušší cestou přes menu kariéry. Velmi podobné úkoly jsou připraveny i v Challenge Series pro otestování vašich řidičských schopností, navíc i s Tollboothem.
Pursuit Evasion - V zadaném časovém limitu utečte policii z dohledu a schovejte se ji (cooldown sloupec). Postupem v kariéře se časový limit snižuje.
Pursuit Time Challenge - Pravý opak Pursuit Evasion: vaším úkolem je nechat se určitou dobu pronásledovat policií a následně se jí vypařit.
Cost to State Challenge - Destruktivní mód, v němž musíte napáchat co největší paseku a následně prchnout. Nejvíce škody způsobují Pursuit Breakery a narážení do policejních aut, „vydělat“ si můžete i ničením laviček, zastávek, košů, pouličních lamp... zkrátka vše, co vám přijde pod nos.
Bounty Challenge - Je založen na podobném principu jako Cost to State Challenge, místo škody však musíte dosáhnout předem stanovené výšky Bounty (body za styl). Získáváte je povedenými smyky, triky, komby ničení policejních vozů, atd.
Infractions Challenge - Zadání je jednoduché: spáchejte co nejvíce přestupků. Mezi ně se řadí např. jízda v protisměru, po nevyznačených cestách, vysoká rychlost, prchání před policií, ničení majetku, apod.
Roadblock Challenge - Proražte svým autem co nejvíce policejních zátaras. Před najetím použijte speedbreaker, jakmile se z ní dostanete, pomůže vám nitro. Započítá se i tehdy, pokud ji jednoduše objedete.
Spike Strip Challenge - Pro splnění tohoto milníku potřebujete minimálně Heat Level 4. Spočívá v tom stejném, jako Roadblock; policie vám to navíc stíží hřebíkovými pásy. Pokud přes ně přejedete, nemáte šanci na útěk.
Trade Paint - Poškoďte daný počet policejních vozů (stačí mírně najet). Počítá se i tehdy, pokud policejní vozidlo narazí do vás.
Photo Ticket - Druh milníku, který se vyskytuje pouze v kariéře (Milestones Events nebo jízda městem). Místem na mapě označeným fotoaparátem musíte projet co nejrychleji, tedy vyšší rychlostí, než jakou máte zadanou.
Rockport City - tam, kde se odehrávají zběsilé ilegální závody Všechny závody a policejní honičky se odehrávají stejně jako v Undergroundu 2 v rozsáhlém městě. Od minulého dílu se však pochopitelně změnilo, namísto pěti městských části se zde projedeme jen třemi, zato rozsáhlými čtvrtěmi - Rosewood, Coastal a Downtown. Tyto jednotlivá území se vám postupem v kariéře odkrývají; každé je unikátní svým pojetím - zatímco Coastal se dá považovat za přímořskou část Rockportu, tedy doky, Downtown je identické hustou zástavbou v podobě mrakodrapů, městských domů, nákupních středisek, apod. Pro porovnání: Rockport City je přibližně jen 1,5× větší než město Bayview v Undergroundu 2. Vývojáři to komentují tím, že jim to nedovolilo zastaralé jádro PS2, z něhož je hra převedena na PC.
Pokud se nalézáte ve Free Roaming módu, tedy na projížďce městem, po stisku klávesy M se vám zobrazí kompletní mapa. Libovolně s ní můžete zoomovat, filtrovat ikonky nebo přepínat mezi zobrazením důležitých míst a závody, které jsou potřeba k výzvě soupeře z BlackListu.
Mapa s událostmi / důležitými místy
Při policejní honičce se na mapě zobrazí červené trojúhelníčky, které označují pasti na policejní vozidla (Pursuit Breakery). Jestliže do takto označeného symbolu vjedete, způsobíte tím škodu okolním autům. Nejčastějšími nástrahami bývají benzínky, po jejímž najetí vybouchnou, a vy se tak zbavíte několika pronásledovatelů jednou ranou. Ve městě jsou dále nedostavěné budovy s lešeními, obří kola a koblihy umístěné na podpěrných pilíčích, sloupy držící billboardy, vysílací věže - všechny tyto nástrahy vám tak či tak v honičkách pomohu.
Mapa s nástrahami / úschovnami
Jestliže ujedete policii na určitou vzálenost, nastává tzv. cooldown. Je to čas, po který vás policie ztratila z dohledu a neúspěšně po vás pátrá. Jestliže se v této době objeví v blížkosti policie, opět se vracíte do módu prchnutí. Po naplnění tohoto sloupce končí honička vítězstvím pro vás. Cooldown sloupec je zobrazen v dolní části obrazovky. S přibývajícím Heat Levelem se však tato doba zvyšuje a tak je dobré vyhledat na mapě úschovny (označeny světle modrým kroužkem), jež tuto dobu razantně zkrátí. Jsou to většinou staré garáže a výrobní haly, odlehlé parkoviště, myčky aut u benzinek, apod. Kromě úschoven se na mapě zobrazí také vaše safehousy (označeny zeleným symbolem) - jejich výhoda spočívá v okamžitém naplnění cooldown sloupce.
Z neznámého důvodu je vaše vozidlo vybaveno radarem na policejní vozy. Díky němu zjistíte přítomnost policie ve vaší blízkosti, často se tak vyhnete policejním honičkám. Při průjezdu městem se zobrazí uprostřed horní části obrazovky. Na první obrázku je neutrální režim, druhý pak šipečkou naznačuje, jakým směrem se nachází projíždějící hlídka. Poslední ukazatel pak upozorňuje, že v blízkosti se nachází Photo Ticket, což se zdá být užitečné.
Heat Levely
Co je to Heat Level? Jedná se momentální stupeň policejního stíhání po vaší osobě. Čím více konfliktů a s policií, tím je vyšší. Rovněž závisí na době, jež jste pronásledováni. Na začátku kariéry, resp. s každým novým autem, začínáte na levelu 1. Postupem času jste však hledanější a tato hodnota se zvyšuje. Jeho snížení docílíte přebarvením nebo ponecháním vozidla v garáži delší dobu, zatímco jezdíte s jiným.